Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Rozwaga i zdrowy rozsądek – nasze wspólne bezpieczeństwo

Przez coraz trudniejsze warunki pogodowe dochodzi do wielu wypadków drogowych. Piotrkowscy policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków atmosferycznych. Piesi natomiast powinni zadbać o swoją widoczność i zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.

Ostatnio warunki na drodze stają się coraz trudniejsze. Dotyczy to szczególnie godzin wieczorowo-nocnych kiedy drogi są śliskie, a widoczność ograniczona przez padający deszcz czy śnieg.  Wielu kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna, tymczasem może być ona pokryta niewidoczną warstwą lodu. Przy śliskiej nawierzchni koła pojazdów łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i jazdę dostosowaną do warunków atmosferycznych a także o zachowanie większej niż zazwyczaj bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Apel kierujemy zarówno do kierowców jak i do pieszych, aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić wprost pod nadjeżdżający pojazd!  Ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy do używania odblasków również w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

29 listopada 2016 roku policjanci pełniący służbę w patrolach pieszych przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym. Piesi otrzymali od funkcjonariuszy odblaskowe opaski oraz ulotki przypominające jak ważne jest bezpieczeństwo użytkowników dróg.