Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco uważaj- dzikie zwierzęta na drodze

Kierujący pojazdami dużą część tras pokonują nocą, a wówczas istnieje większe ryzyko, że na jezdnię niespodziewanie wyjdzie dzikie zwierzę. Niektóre z takich sytuacji mogą zakończyć się tragicznie. Aura jesienno- zimowa sprzyja takim zdarzeniom.

Policjanci przypominają, jak zachować się gdy na drodze napotkamy dzikie zwierzę. Musimy zachować daleko idącą ostrożność. Możemy spróbować mignąć światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy jednak na siłę wyprzedzać zwierzęcia. Odczekajmy, aby „nieproszony gość” przemieścił się na drugą stronę lub oddalił się w głąb lasu. Nawet jeżeli zwierzę jest kilka metrów od jezdni, to zawsze istnieje ryzyko, że niespodziewanie wbiegnie pod koła. Na pewno spotkanie w takich okolicznościach z ważącym pół tony łosiem nie należy do przyjemności.  

Czasami obok dróg lub bezpośrednio na nich, możemy spotkać chore lub ranne zwierzę, które może wymagać pomocy. Nie należy jej jednak udzielać samodzielnie, ponieważ dzikie zwierzę może się w takiej sytuacji zachować w nieprzewidziany sposób. Interwencja może zaszkodzić osobie udzielającej pomocy, jak również samemu zwierzęciu. Należy natomiast zadzwonić po numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. W przypadku potrącenia, zawsze należy wezwać policję. Czasami także udaje się uratować zwierzę i dobrze, żeby zajęli się nim profesjonaliści. W takich przypadkach również należy zachować ostrożność i rozwagę. Dzikie zwierzę będzie na pewno w szoku  i może zadać rany osobie ratującej je. 

Aby uniknąć nieprzyjemnego zderzenia, policjanci radzą, aby w godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych zachować szczególną ostrożność. Nie lekceważmy znaku drogowego „Uwaga na dzikie zwierzęta”. Są one ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.