Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

"Bohaterowie czasów pokoju" - nagrody dla funkcjonariuszy łódzkiego garnizonu policji

24 października 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji szef resortu Mariusz Błaszczak wspólnie z Komendantem Głównym Policji nadinsp. dr Jarosławem Szymczykiem wręczyli 14 policjantom Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta RP. Dwóch policjantów otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród za szczególne zaangażowanie.

24 października 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji szef resortu Mariusz Błaszczak wspólnie z Komendantem Głównym Policji nadinsp. dr Jarosławem Szymczykiem wręczyli 14 policjantom Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta RP. Dwóch policjantów otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród za szczególne zaangażowanie, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

- Spotykamy się z ludźmi, którzy są bohaterami. Ludźmi, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo zadbali o życie i zdrowie innych. Kiedy objąłem stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji postawiłem komendantom zadanie, aby odtworzyć etos służby w formacjach, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się funkcjonariuszom.

- Chciałbym podziękować za ofiarność i za to, że jesteście funkcjonariuszami z powołania. Za to, że bardzo poważnie traktujecie przysięgę, którą składaliście jak przystępowaliście do służby. Taka postawa daje gwarancje tego, że obywatele mogą się czuć bezpiecznie – podkreślał podczas swojego przemówienia minister Mariusz Błaszczak.

- Bohaterowie czasów pokoju, piękne słowa, piękna uroczystość, medale nadane przez głowę państwa, wręczone osobiście przez ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Błaszczaka to dowód najwyższego uznania i wdzięczności za wspaniałą służbę tych bohaterów, których zgromadziła ta uroczystość. Ludzi, którzy ratowali dobro najwyższe, ludzkie życie, ale jednocześnie to własne dobro najwyższe narażali, wypełniając słowa roty ślubowań poszczególnych służb, kiedy funkcjonariusze ślubują, że będą strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Ci ludzie, którzy są tutaj z nami udowodnili, że nie są to puste słowa i często w naszej służbie zdarzają się sytuacje, kiedy to własne życie trzeba narazić. Ale oni zrobili to bez chwili wahania, ratując szereg istnień ludzkich. To naprawdę wielki zaszczyt być tutaj z wami, złożyć wam gratulacje i podziękować. Bo dzięki takim ludziom jak wy, polskie służby to profesjonalne formacje. To dzięki ludziom takim jak wy, Polacy mogą czuć się naprawdę bezpiecznie - powiedział szef Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk w swoim wystąpieniu.

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 14 policjantów i jeden strażak. Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz dwóch policjantów otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród za szczególne zaangażowanie, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Wśród osób nagrodzonych znalazło się dwóch policjantów z łódzkiego garnizonu policji mł. asp. Artur Danielczyk z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz asp. szt. Krzysztof Piechota z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach.

Mł. asp. Artur Danielczyk – Detektyw w Wydziale Dochodzeniowo – Śledczym piotrkowskiej jednostki policji. Od 10 lat pełni służbę w Policji. 13 sierpnia 2016 roku pełniąc służbę w patrolu ponadnormatywnym, w godzinach popołudniowych podczas patrolowania terenu miasta odebrał komunikat oficera dyżurnego jednostki dotyczący mężczyzny usiłującego popełnić samobójstwo skacząc  z wieżowca. Policjant używając sygnałów uprzywilejowania natychmiast pojechał na miejsce interwencji. Pod ostatnią klatką wieżowca na chodniku funkcjonariusz zobaczył odłamki szkła, a w futrynie okna klatki schodowej pomiędzy 10 a 11 piętrem spostrzegł postać mężczyzny. Bez chwili zwłoki  wbiegł do klatki schodowej i windą dotarł na 10 piętro wieżowca, gdzie zobaczył siedzącego na framudze okna mężczyznę, trzymającego się dłońmi za parapet zewnętrzny. Policjant błyskawicznie obezwładnił mężczyznę. Uratowany 41-latek trafił pod opiekę służb medycznych.

  • narodzeni
  • wyróżnieni
  • nagrody MSWiA