Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Osoby starsze często błądzą w lesie- policja ostrzega!

O tej porze roku coraz częściej wybieramy się na wycieczki i spacery do lasu. Jednak podczas chodzenia po terenach leśnych łatwo stracić orientację i zgubić się. Przed wyprawą należy zadbać o właściwy ubiór, który uchroni nas przed nagłym deszczem lub zimnem. Pamiętajmy aby mieć przy sobie choćby butelkę wody. Zawsze przed wyprawą do lasu poinformujmy swoich domowników a jeżeli to możliwe weźmy ze sobą telefon.

W roku 2016 w miesiącu lipcu i sierpniu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili poszukiwania dwóch starszych kobiet. Przypomnijmy:
2 lipca 89-letnia kobieta wyszła z domu w Piwakach, gmina Łęki Szlacheckie około godziny 9:00 rano i do godzin wieczornych nie wróciła. W akcji poszukiwawczej, która trwała od soboty, udział wzięło blisko 100 policjantów oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych a także Straż Leśna. Do działań zaangażowano także  Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP z Łodzi - Jędrzejowie wraz z psami tropiącymi do poszukiwania osób zaginionych i specjalistycznym sprzętem. Poszukiwania trwały nieprzerwanie do godzin dopołudniowych 3 lipca. Około godziny 11.00 w masywie leśnym w Lesiopolu policjanci wsparci  innymi służbami odnaleźli wyczerpaną 89-latkę leżącą na ziemi. 
8 sierpnia 2016 r. około godziny 19.00, 85- letnia mieszkanka Sulejowa wyszła z domu z zamiarem odwiedzenia sąsiadów, których posesja oddalona była o kilkaset metrów. Komendant ogłosił alarm celem wszczęcia poszukiwań. W akcji udział brali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, funkcjonariusze z sulejowskiego komisariatu, strażacy PSP w Piotrkowie i OSP w Sulejowie. Do poszukiwań użyto psa tropiącego. 9 sierpnia około 6.40 policjanci znaleźli kobietę idącą przez gęste zarośla na skarpie w pobliżu kopalni. Kobieta oddaliła się niby tylko kilkaset metrów a jak uciążliwa i trudna była akcja poszukiwawcza. Na szczęście obydwa przypadki zakończyły się szczęśliwie.

W każdą akcję poszukiwawczą zaangażowanych jest kilkudziesięciu policjantów, straż pożarna a w niektórych przypadkach straż leśna. Użyte są psy tropiące a w przypadkach szczególnych helikopter z kamerą termowizyjną. Grzybiarzom wydaje się, że doskonale znają las, jednak często okazuje się, że błądzą a ich pobyt przedłuża się o kilka lub kilkanaście godzin. Rodzina zawiadamia policję. Każdy taki sygnał przekazywany jest natychmiast do patroli, które rozpoczynają poszukiwania. Służby biorące udział w akcji przeszukują tereny leśne, zarośla i dukty w ciemnościach ale zawsze z nadzieją, że ich praca i zaangażowanie zakończą się szczęśliwie.
Kiedy trwa sezon grzybowy szczególną uwagę zwróćmy na osoby starsze, otoczmy je troską a najlepiej gdy będziemy im towarzyszyć w wyprawie po upragnione grzyby czy jagody.
 

Policja ostrzega i radzi.
Aby uniknąć takich sytuacji warto dobrze przygotować się do wyjścia. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc:

przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,
warto określić kiedy zamierzamy wrócić,
do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,
należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,
trzeba za każdy razem informować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasie powrotu,
dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.