Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny pieszy, bezpieczny rowerzysta - akcja edukacyjna

14 sierpnia 2018 roku w godzinach dopołudniowych na piotrkowskich ulicach prowadzona była wspólna akcja Policji, Straży Miejskiej oraz Urzędu Miasta pod nazwą „Bezpieczny pieszy, bezpieczny rowerzysta”.

Przedsięwzięcie miało charakter edukacyjno-prewencyjny i polegało na sprawdzaniu stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia jednośladów (światła - w tym odblaskowe, hamulce, dzwonek), a także przypomnienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli rowerzystom i pieszym zasad poruszania się po ścieżce rowerowej oraz chodniku.

Dla tych uczestników ruchu, którzy poruszali się w sposób prawidłowy oraz mieli odpowiednie wyposażenie jednośladów czekała nagroda w postaci słodkich jabłek, natomiast dla tych, którzy nie do końca poruszali się w sposób prawidłowy bądź mieli niedostateczne wyposażenie roweru czekała krótka lekcja o bezpieczeństwie, a także element dyscyplinujący. Dziś zamiast mandatu były to cytryny. Każdy zatrzymany do kontroli drogowej otrzymał również kamizelkę odblaskową, która jest bardzo ważnym elementem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa niechronionych.

- Akcja łączy element nieco zabawny i humorystyczny z edukacyjnym. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie bezpieczeństwa. Cieszy, że zdecydowana większość osób porusza się prawidłowo a rowery wyposażone są przepisowo – zauważał po przeprowadzeniu akcji mł. insp. Krzysztof Mikułowski Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim.-  Prowadzenie akcji prewencyjnych, edukowanie społeczeństwa oraz przypominanie o używaniu elementów odblaskowych jest bardzo ważne i jak pokazuje doświadczenie znacząco poprawia się w ten sposób bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – podkreślał wiceprezydent miasta Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek.

Łącznie do kontroli drogowej zatrzymano kilkudziesięciu rowerzystów oraz pieszych. Planowane jest powtórzenie podobnej akcji na przełomie sierpnia i września, kiedy to rozpoczyna się nowy rok szkolny i ruch rowerowy jest wzmożony szczególnie w pobliżu uczelni, szkół i przedszkoli.