Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczny Pieszy" z piotrkowską drogówką

W miniony czwartek policjanci piotrkowskiej drogówki w ramach akcji pn. ,,Bezpieczny Pieszy"przypominali jak ważne na drodze jest zachowanie kierowcy i pieszego. Wszystko po to, by uświadomić społeczeństwo, ile może kosztować chwila nieuwagi, brak odblasków czy roztargnienie na drodze.

Wzmożone działania funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzone 5 kwietnia 2018r, w godzinach 6 – 22 objęły teren miasta i powiatu. Dotyczyły ujawnienia wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych ale przede wszystkim - samych pieszych. Patrole wyjechały w okolice przejść dla pieszych. Policjanci pod szczególną obserwację wzięli zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego przechodzących przez jezdnię tam gdzie nie ma "zebry". Działania miały również charakter prewencyjny wpisujący się w tę akcję.

Policjanci przypomnieli kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
  • przebiegać tuż przez pojazdem,
  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. W działaniach wzięło udział 10 policjantów. 3 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym zostało pouczonych.

Policja apeluje! Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy! Dbajmy o nasze bezpieczeństwo przestrzegając przepisów ruchu drogowego.