Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Edukacja dzieci w ramach realizacji działań ,,bezpieczne ferie" na terenie Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim

W trakcie trwających ferii, dzieci szkół podstawowych z terenu miasta oraz świetlic środowiskowych uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez piotrkowskich policjantów. To kolejna już akcja skierowana ku bezpieczeństwu najmłodszych, we współdziałaniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

30 stycznia piotrkowską jednostkę policji odwiedziło 55 dzieci. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 na auli jednostki. Funkcjonariusze zapewnili uczniom wiele atrakcji. Do pierwszej z nich należał konkurs plastyczny z nagrodami, którego tematem było bezpieczeństwo podczas ferii widziane oczyma dziecka. Edukacja przez zabawę jest przecież najlepszą formą wzbudzenia zainteresowania najmłodszych trudnymi dla nich tematami bezpieczeństwa. Przedstawiciele WOPR tym razem opowiadali uczniom o skutkach skąpania się w lodowatej wodzie. Dzieci z ciekawością słuchały pogadanki, z której dowiedziały się między innymi, w jakim czasie dochodzi do wychłodzenia organizmu i poznały pojęcie hipotermii. Miały też możliwość przymierzenia sprzętu ratunkowego wykorzystywanego przy wyciąganiu ludzi, pod którymi załamała się lodowa tafla.

Uczniowie chętnie też obejrzeli pokaz technik obezwładniających zaprezentowany przez policjantów, zobaczyły sprzęt jaki w swojej codziennej służbie wykorzystują policjanci wydziału patrolowo – interwencyjnego. Kolejnym etapem było zwiedzanie komendy. Dzieci zobaczyły ,,Niebieski Pokój", w którym uczestniczyły w quizach tematycznych na temat bezpieczeństwa.

Ważnym elementem spotkania z młodymi słuchaczami był pokaz tresury psa policyjnego połączony z przedstawieniem przez policjantów kilku najważniejszych zasad jak zachować się w sytuacji ataku agresywnego psa, którego na swej drodze mogą spotkać dzieci w zabawach na świeżym powietrzu:

- nie uciekamy! Obiekt biegnący dla agresywnego psa może być prowokacją do ataku

- nie drażnij psa, nawet jesli znajduje się za ogrodzeniem, może je przecież przeskoczyć

- nie patrzymy psu w oczy, zwierze traktuje to jak wyzwanie.

Policjanci pokazali też dzieciom ,,pozycję żółwia", którą należy przyjąć kiedy już mamy pewność, że pies atakuje.Omówili ją krok po kroku:

- spleść dłonie do wewnątrz

- schowac kciuki do środka

-założyć ręce na kark

-uklęknąć

- przyciągnąć głowę do kolan

Taka pozycja zapewni bezpieczeństwo przed pogryzieniem.

Uczniów zainteresowała też wizyta u techników kryminalistyki, podczas której dowiedziały się na czym polega daktyloskopia. Miały mozliwość odciśnięcia swoich linii papilarnych.

Wizyta w piotrkowskiej jednostce zakończyła się zaprezentowaniem radiowozów, sygnałów dźwiękowych jakie wysyłają, jak wyglądają od środka.

Dzieci opuściły teren komendy bogatsze o wiedzę jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wolnym.