Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Młodzi kierowcy – spotkania z piotrkowską młodzieżą

Młodzi kierowcy popełniają niemało błędów za kierownicą. Nic dziwnego. Nie mają doświadczenia, zżera ich stres….

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego uczestniczyła dziś w spotkaniach dotyczącym bezpieczeństwa na drodze. Prowadzone działania "Młody kierowca" przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Grupy uczniów z klas II liceum zostały wybrane nieprzypadkowo, bowiem są to osoby, których wiek uprawnia je do ubiegania się o prawo jazdy. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jakim zagrożeniem na drogach są młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie młodzi ludzie w wieku 18-24 lat, stanowią grupę osób powodujących najwięcej wypadków drogowych w Polsce, co potwierdzają statystyki. Mundurowi oraz przedstawiciel WORD-u rozpoczęli zajęcia od rozmowy na temat nieodpowiedzialnej jazdy kierowców. Szczególną uwagę zwrócili na jazdę pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających, brawurę na drodze i wynikających z tego konsekwencji prawnych. Prelegenci zwrócili także uwagę na to, że nie zawsze młodzież jest kierowcami, może być po „drugiej stronie barykady” – czyli niechronionym użytkownikiem drogi narażanym często na niebezpieczeństwo ze strony kierowców. Prelekcja przeplatana była filmami i nagraniami z kamer zamontowanych w samochodach właśnie po to, by uczniowie zobaczyli jakie drastyczne konsekwencje niosą za sobą nieodpowiedzialne zachowania na drodze.

Dzięki tak zorganizowanym spotkaniom młodzież ma możliwość stać się w przyszłości odpowiedzialnymi i bezpiecznymi użytkownikami dróg.

 

Kilka ważnych rad dla młodych kierowców

1. Korzystaj z samochodu w różnych warunkach drogowych. Jeśli zdobywasz doświadczenie w różnych warunkach drogowych Twoje umiejętności jako kierowcy rosną szybciej.

2. Zawsze myśl za innych kierowców. Myślenie za innych i stosowanie zasady ograniczonego zaufania może być kluczowe w unikaniu niebezpieczeństwa na drodze. Obserwuj nie tylko to co się dzieje przed maską Twojego samochodu ale również staraj się obserwować i przewidywać sytuację przed samochodem jadącym przed Tobą.

3. Bądź pewny jak prowadzisz. Jedną z gorszych rzeczy jakich można doświadczyć jako kierowca to obawa, strach przed jazdą samochodem. Jeśli decydujesz się na jazdę samochodem bądź pewny swoich umiejętności. Nerwowe ruchy za kierownicą i brak przewidywalności dla innych użytkowników dróg są dużym zagrożeniem.

4. Pamiętaj o warunkach pogodowych. Unikanie jazdy w trudniejszych warunkach tylko odsuwa w czasie konieczność zderzenia się z realnymi i zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

5. Nie „kozacz” ! Zazwyczaj Ci którzy często kozaczą mają niewielkie umiejętności.

6. Wykonuj manewry płynnie.

7. Sygnalizuj manewry.

10. Pamiętaj o NATURZE. Fizyki, w przeciwieństwie do rodziców nie da się oszukać. Może trudno w to uwierzyć ale samochód nie zatrzymuje się w miejscu. Ciężarówki zazwyczaj mają dłuższą drogę hamowania niż samochody osobowe, a czołówka z nimi zazwyczaj kończy się gorzej dla tych jadących w mniejszym samochodzie.