Ślisko na drodze – kierowco zwolnij! - Informacje - Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ślisko na drodze – kierowco zwolnij!

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze. Brawura i nadmierna prędkość to wciąż jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych, szczególnie zimą kiedy to trudne warunki atmosferyczne weryfikują nasze umiejętności jazdy.

Zima w pełni. To okres, w którym aura pogodowa jest bardzo zmienna. Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz podstawowej zasady dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, by uniknąć zdarzenia drogowego.Pamiętajmy również o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Wymieńmy opony na zimowe, zwróćmy uwagę na stan piór wycieraczek, wyposażmy się w skrobaczki, bo niedokładnie oczyszczona szyba ogranicza naszą widoczność podczas jazdy.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno mówi nam o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Poruszając się pojazdem kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji czy oświetlenia drogi. W związku z powyższym niedopuszczalna jest jazda samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.

Słuchajmy również komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących na drogach w poszczególnych regionach.

Kierowco! - kieruj się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią.