Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne działania piotrkowskich policjantów ukierunkowane na pieszych

29 listopada 2017 roku od godziny 16.00 piotrkowscy policjanci wspólnie z przedstawicielami WORD oraz Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim i Wójtem Gminy Moszczenica prowadzili działania ukierunkowane na pieszych. Tym razem funkcjonariusze sprawdzali czy mieszkańcy gminy Moszczenica, którzy poruszają się w obszarze niezabudowanym są wyposażeni w elementy odblaskowe.

 

Przypomnijmy:

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna w światłach pojazdu nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepione do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

W dniu prowadzonej akcji policjanci działali edukacyjnie i zamiast mandatu rozdawali kamizelki, opaski odblaskowe oraz zawieszki do odzieży i plecaków. Uwadze mundurowych nie umknęli także rowerzyści a dokładnie wyposażenie jednośladów. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło barwy czerwonej, które może być migające.

 

Celem tych działań było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, których niewłaściwe zachowanie na drodze może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Podobne działania będą prowadzone cyklicznie.

 

Bądź widoczny na drodze – chronisz ludzkie życie swoje i innych.