Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nie czekajmy na ujemne temperatury! Dzielnicowi na pomoc bezdomnym.

Policjanci każdego roku kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni, szczególnie pustostany, altany śmietnikowe, klatki schodowe, skwery, dworce, działki letniskowe oraz tereny zielone gdzie bezdomni budują prowizoryczne szałasy, które nie chronią przed wychłodzeniem.

 Mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. W nocy temperatura powietrza spada już poniżej zera. To znak aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenie a nawet zamarznięcie. Jedną z przyczyn nieszczęść jest spożywanie alkoholu, który rozgrzewa jedynie na chwilę. W konsekwencji organizm zaczyna wychładzać się jeszcze szybciej i dochodzi do tragedii. Do schroniska są przyjmowane osoby wyłącznie trzeźwe. Często jednak ci, którzy mają problem z powstrzymaniem się od spożycia alkoholu decydują się na koczowanie na ławce. W takim stanie często zasypiają i okazuje się , że na ratunek jest za późno.
Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku.. Pamiętajmy - jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Policjanci informują  o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Nie zapominajmy też, że zimową porą na wychłodzenie organizmu narażone są także osoby starsze, chore, mieszkające samotnie, które nie mogą poradzić sobie z napaleniem w piecu aby ogrzać mieszkanie. Rozejrzyjmy się czy wokół nas mieszkają takie osoby i zapytajmy czy nie potrzebują pomocy. Są ośrodki i placówki, w których  otrzymają opiekę i będą bezpieczne.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112Nie bądź obojętny na los innych osób!!

PAMIETAJ !

Jeden telefon może uratować ludzkie życie
Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia – zadzwoń
:

112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego
997 – Policja
998 – Straż Pożarna
986 – Straż Miejska
999 – Pogotowie Ratunkowe
987 - bezpłatna infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego