Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze - apel policji

Zwiększony ruch aut i rozbudowa infrastruktury na przestrzeni lat sprawia, że wiele dróg prowadzi przez tereny leśne i przecina szlaki wędrówek dziko żyjących zwierząt. Efektem jest zwiększone ryzyko zderzenia z dziką zwierzyną przebiegającą przez jezdnie.

Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej pomiędzy zmierzchem a świtem. Przed dzikimi zwierzętami kierowców ostrzega specjalny znak, czyli żółty trójkąt z narysowanym w środku jeleniem - lepiej zwolnić, by w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję.

Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć - mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód. Jadąc w nocy i widząc dziką zwierzynę należy wyłączyć długie światła, które powodują, że przerażone zwierzę zastyga w bezruchu zamiast uciekać.

 

Jeżeli do dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać ani przewozić. Kontakt ze zwierzęciem niesie ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję. 

Od 1 września do 20 listopada 2017 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim  odnotowano 63 zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. ( 18 zdarzeń na terenie miasta i 45 na terenie powiatu piotrkowskiego. Z przeprowadzonej przez piotrkowskich policjantów analizy a także po sprawdzeniu miejsc zagrożonych podobnymi zdarzeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, wynika, że do większości zdarzeń doszło na drodze krajowej 91 przebiegającej przez  Gorzkowice, Rozprzę i Moszczenicę a także na terenie miasta w okolicach ulicy Zalesickiej, Scaleniowej i na drodze krajowej S-8 odcinku należącym do terenu miejskiego.

 

Policja apeluje o rozwagę i szczególną ostrożność!!!