Ćwiczenia sztabowe - Informacje - Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia sztabowe

Dwie ofiary śmiertelne oraz 16 osób rannych w zdarzeniu drogowym z udziałem autokaru przewożącego dzieci, dwóch samochodów osobowych i rowerzysty- ćwiczenia dla służb

Na szczęście to tylko fikcyjny bilans ćwiczenia służb ratowniczych, które odbyło się 20 kwietnia 2016 roku na ulicy Wolborskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Scenariusz zdarzenia:
W środę w godzinach popołudniowych na drodze jednojezdniowej przechodzącej przez kompleks leśny w Piotrkowie Trybunalskim – na ulicy Wolborskiej, dochodzi do zdarzenia drogowego. Rowerzysta jadący w kierunku Meszcz, po wjechaniu w dziurę w jezdni, przewraca się. Kierujący, jadący za rowerzystą samochodem osobowym, wykonując manewr omijania, najeżdża na nogi kierowcy jednośladu, zderzając się jednocześnie z autobusem przewożącym uczniów wracających z wycieczki. W wyniku nagłego zatrzymania autobusu, w jego tył uderza kolejny samochód osobowy, który w konsekwencji, pod wpływem uderzenia, wpada do przydrożnego rowu. Pod samochodem osobowym znajduje się rowerzysta. W samochodzie osobowym pozostają dwie osoby, które samodzielnie nie są w stanie opuścić pojazdu.  Autobusem podróżowało 13 uczniów z liceum wraz z opiekunem i kierowcą. Po zdarzeniu kierowca autobusu oddala się z miejsca wypadku. Widząc to jeden z uczniów idzie za kierowca w stronę lasu. 12 uczniów wraz z opiekunek pozostaje w autobusie oczekując na przyjazd służb ratowniczych. Z samochodu osobowego, który najechał na tył autobusu i następnie wpadł do rowu, wypadł kierowca, który jest przytomny, lecz jest przyciśnięty przez własny pojazd do ziemi. O całym zdarzeniu powiadomione są: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, Pogotowie Ratunkowe, Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim, Straż Miejska oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia służby ratownicze przystępują do wykonania dostępu do poszkodowanych, udzielania pomocy rannym i ewakuują poszkodowanych ze strefy zagrożenia. Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej zapewniają dojazd dla służb, organizują objazdy i zabezpieczają miejsce wypadku i teren działań ratowniczych. Na miejscu zdarzenia rozpoczyna pracę zespół procesowy z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim pod nadzorem Prokuratora Rejonowego. Tego typu działania prowadzone są w celu weryfikacji procedur reagowania i współdziałania służb w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego. Już teraz policjanci, dzięki takim działaniom, przygotowują się m.in. do Światowych Dni Młodzieży. Jednocześnie ćwiczenia są formą doskonalenia umiejętności wykorzystywanych w przypadku realnego zagrożenia. Na miejsce działań został wybrany teren niełatwy jeśli chodzi o  dojazd służb oraz zapewnienie bezpieczeństwa osób,  po to by w przypadku realnej katastrofy działanie służb było sprawniejsze.

 

W rzeczywistości tego samego dnia, w tym samym czasie podczas prowadzonych działań policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej komendy, którzy zabezpieczali miejsce ćwiczenia i kierowali ruchem zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna prowadzący samochód osobowy alfa romeo zlekceważył polecenia stróżów prawa, ominął radiowóz i pojechał w kierunku centrum miasta.  Funkcjonariusze używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych natychmiast ruszyli za kierowcą osobowego samochodu. Już kilkaset metrów dalej został zatrzymany przez mundurowych. Podczas kontroli okazało się, że 32-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego ma w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

 

 

  • policjanci pracujacy na miejscu zdarzenia
  • policjanci zabezpieczajacy miejsce zdarzenia
  • policjanci na miejscu wypadku drogowego
  • wspólpraca słuzb ratowniczych na miejscu zdarzenia drogowego
  • udzielanie pomocy rannym
  • udzielanie pomocy rannym w wypadku