Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Możesz już sprawdzić punkty karne w sieci

Otrzymałeś kilka mandatów i nie pamiętasz ile punktów karnych uzbierało się na twoim koncie? Teraz możesz to sprawdzić w Internecie. Od poniedziałku, 24 kwietnia, wszyscy kierowcy mogą sprawdzić stan swojego konta punktów karnych przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło długo wyczekiwaną e-usługę. Jak z niej skorzystać?

Osoby zainteresowane monitorowaniem swoich punktów karnych w sieci muszą w pierwszej kolejności założyć profil zaufany. To bezpłatne narzędzie, które służy do załatwiania spraw urzędowych w internecie. Konto należy założyć na stronie pz.gov.pl.

Żeby jednak profil został aktywowany - najpierw musi zostać zweryfikowany. Osoby, które posiadają konta bankowe w PKO BP, Inteligo, ING, Millennium Bank lub Envelo - mogą to zrobić bez wychodzenia z domów. Niestety, wszyscy pozostali muszą potwierdzić swoją tożsamość w tzw. punkcie potwierdzającym (np. Urzędzie Marszałkowskim). Resort zapowiada jednak, że niebawem do grona wymienionych banków dołączą kolejne.

Po założeniu i weryfikacji profilu zaufanego należy wejść na stronę obywatel.gov.pl lub cepik.gov.pl, w zakładkę "Sprawdź swoje punkty karne". Po zalogowaniu otrzymamy dostęp do naszego salda, które można pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Oprócz liczby punktów karnych, na naszym koncie znajdą się informacje o pojeździe, daty i miejsca popełnienia wykroczeń, dane kierowcy oraz liczba tzw. punktów zamrożonych. Mowa o punktach, które nie zostały przyznane wskutek odmowy przyjęcia mandatu.

Pamiętajmy, że dysponujemy dostępem wyłącznie do swoich punktów karnych, nie możemy sprawdzić stanu konta innej osoby. E-usługa jest w pełni bezpłatna.

Prawdopodobnie do końca roku CEPiK 2.0 zostanie zintegrowany z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Stacjami Kontroli Pojazdów. Ponadto kierowcy uzyskają dostęp do e-usług: Historia Pojazdu, Bezpieczny Autobus i Mój Pojazd. Resort cyfryzacji planuje zakończyć prace nad wdrażaniem całego nowego systemu do połowy 2018 roku.