Podsumowanie - ferie zimowe 2017 - Informacje - Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie - ferie zimowe 2017

Na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego właśnie zakończył się okres ferii zimowych. W tym czasie priorytetem dla policjantów był ich bezpieczny przebieg. Miały temu służyć spotkania w szkołach i przedszkolach oraz różne zimowe akcje inicjowane przez Policję.

Piotrkowscy policjanci już od początku roku przeprowadzali spotkania z uczniami aby przygotować ich do bezpiecznego spędzenia zimowych ferii. Poza codziennymi obowiązkami służbowymi, funkcjonariusze odwiedzali uczniów i rozmawiali z nimi o zasadach bezpiecznego zachowania. Poruszali wiele kwestii, od zimowych zabaw na śniegu i lodzie do kontaktu z obcymi osobami lub zagrożeń czyhających w sieci. Uczyli młodych ludzi rozpoznawania zagrożeń i ich unikania. Tegoroczne działania policjantów skupiły się również na zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze. Głównym aspektem była widoczność pieszych, zwłaszcza po zmroku.  W tym celu policjanci rozdali w palcówkach oświatowych elementy odblaskowe.  Uczniowie zainteresowani byli również tematem bezpiecznego Internetu i cyberprzemocy – bo ferie to także czas „surfowania” w Interniecie i na portalach społecznościowych. Warto wiedzieć jak robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem.   

Najmłodsi uczniowie z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego dwukrotnie uczestniczyli w spotkaniach z policjantami na terenie Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim. Funkcjonariusze dużo mówili o bezpieczeństwie podczas wolnych zimowych dni. Milusińscy obejrzeli przygotowane krótkie filmiki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dowiedziały się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię a także otrzymały wskazówki jak skutecznie ustrzec się przed atakiem psa. Milusińscy obejrzeli sprzęt jakim dysponuje policja, z wielką ochotą przymierzały kamizelki mimo iż były zbyt duże i zbyt ciężkie. Na zakończenie dzieci udały się na plac komendy, gdzie można było wsiąść w policyjne radiowozy. Pod bacznym okiem policjanta milusińscy mogli użyć sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Mali goście poznali psa policyjnego, a opiekun czworonoga przekazał wiele ciekawych informacji o policyjnej pracy służbowego psa.  

Przypomnijmy, że tak jak w latach ubiegłych podczas ferii zimowych - czasu wyjazdów na kolonie i obozy, piotrkowscy policjanci prowadzili kontrole autobusów dowożących młodzież do miejsc wypoczynku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zarówno organizatorzy jak i sami rodzice mogli zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie powyższej kontroli ( 5 przeprowadzonych kontroli autobusów).

Czas ferii to także dodatkowe zajęcia zorganizowane dla rodziców i opiekunów dzieci. Przy współpracy z piotrkowską komendą zorganizowana została kampania Bezpieczna Kobieta. Przypomnijmy, że spotkania z kobietami będą trwały do 12 lutego 2017 roku kiedy to zakończą się prelekcją funkcjonariusza na temat tego jak ustrzec się przed atakiem i jak skutecznie obronić się przed napastnikiem. Na spotkaniu policjant wskaże także miejsca naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa uznane przez mieszkańców za niebezpieczne.

Warto także wspomnieć o tym, że w okresie zimowym piotrkowscy policjanci sprawdzają także miejsca gdzie gromadzą się osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Już pierwszego dnia ferii zimowych funkcjonariusze dwukrotnie interweniowali w takich przypadkach. 16 stycznia 2017 roku funkcjonariusze odnaleźli na terenie gminy Sulejów dwie osoby zziębnięte i z uwagi na warunki atmosferyczne narażane na wychłodzenie. Teraz ich życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które potrzebują naszej pomocy, szczególnie w te wyjątkowo mroźne dni.

16 stycznia 2017 roku około godziny 14.00 policjanci podczas codziennych zadań sprawdzali także pustostany. Na terenie jednej  z posesji we Włodzimierzowie funkcjonariusze odnaleźli 66-letniego mężczyznę, przebywającego w opuszczonym domu, bez ogrzewania, z zawalającym się dachem. Mężczyzna leżał na łóżku, przykryty kołdrą. Był zziębnięty i głodny. Mundurowi natychmiast podjęli decyzję o przewiezieniu mężczyzny do piotrkowskiej noclegowni, gdzie otrzymał ciepły posiłek i mógł się ogrzać.

Już dwie godziny później policjanci uzyskali informację o osobie potrzebującej pomocy, siedzącej na ławce w centrum Sulejowa. Okazało się, że mężczyzna był zmarznięty i nie miał się gdzie podziać. Stróże prawa szybko ustalili miejsce zamieszkania rodziny 68-latka. Okazało się, że siostrzenica nie odmówiła pomocy wujkowi. Mężczyzna znalazł schronienie.